1398/08/14
«هتل بوتیک»ها نوع متفاوتی از هتل محسوب می شوند که 6 ویژگی متمایز دارند. «هتل بوتیک» از تبدیل کاربری خانه های قدیمی و تاریخی ایجاد می شود و شکل معماری داخلی اتاق های یک هتل بوتیک برخلاف هتل، از سبک یکسان (تیپ) برخوردار نیست بلکه هر اتاق و هر طبقه دارای تجهیزات و معماری و منظر متفاوتی از اتاق و طبقه دیگری است.

سومین ویژگی هتل بوتیک به تجهیزات داخل اتاق ها مربوط می شود که همگی سنتی یا ترکیبی از اسباب و وسایل سنتی و مدرن هستند. ویژگی دیگر هتل بوتیک ها، عرضه و فروش صنایع دستی در آنها است ضمن آنکه این مراکز اقامتی با هتل های 4 و 5 ستاره بعضا رقابت می کنند و در نهایت، جانمایی آنها اغلب در محدوده مرکزی شهرها است. عمر برپایی و فعالیت «هتل بوتیک»ها به شکل اساسی در دنیا حدود 10 سال است، اما در ایران از سال گذشته توجه بخش خصوصی و البته متولی گردشگری به «ظرفیت اماکن تاریخی و قدیمی بدون استفاده در بافت سنتی شهرها» جلب شد به این صورت که هم اکنون از این ظرفیت برای تبدیل کاربری بناهای تاریخی معطل به هتل بوتیک استفاده می شود.

زمستان سال گذشته اولین «هتل بوتیک» در تهران افتتاح شد و چند روز پیش نیز «هتل بوتیک» دیگری در پایتخت شروع به کار کرد. بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد: «هتل بوتیک»های فعال در تعداد محدودی از شهرهای کشور از جمله تهران، کاشان و قشم بیش از آنچه مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته باشد، فعلا به مقصد توریست های خارجی تبدیل شده است.

گرایش مسافران خارجی به اقامت در هتل بوتیک به جای هتل های لوکس ناشی از علاقه این گروه از توریست ها به اماکن تاریخی ایران است. کارشناسان گردشگری راه اندازی بیشتر هتل بوتیک ها در کشور را یک تیر با دو نشان برای رونق اقتصادی کشور می دانند. گسترش کسب و کار هتل بوتیک ها باعث می شود از یکسو «املاک تاریخی و قدیمی و سنتی در معرض تخریب و تغییر کاربری» به بهترین شکل احیا شود و از سوی دیگر به واسطه به کارگیری صنایع دستی در این نوع هتل ها، فروش این مصنوعات به توریست ها نیز افزایش پیدا می کند.

شکل جدیدی از اقامتگاه های توریستی که به تازگی رونق پیدا کرده از نظر اقتصادی اهمیت قابل توجهی دارد و در روند ساخت اقامتگاه همگام با سلیقه گردشگران حرکت می کند. برای تمامی گردشگران به خصوص گردشگران خارجی، اقامتگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که حاضر به اقامت در هر مکانی با خدمات پایین نیستند. این هتل بوتیک ها که مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته دارای ویژگی های منحصر به فردی همچون داشتن تعداد اتاق بین 5 تا 100 واحد، تجهیز اتاق ها با صنایع دستی، استفاده از بناهای تاریخی و قدیمی، به نمایش گذاشتن فرهنگ و آداب و رسوم، ارائه خدمات همانند هتل های 5 ستاره و عرضه غذاهای سنتی و بومی هستند.

مرتضی احمدی مشاور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در این باره گفت: در آیین نامه ایجاد، اصلاح، نظارت و درجه بندی هتل ها که مصوب 1394 است تحت عنوان هتل بوتیک چیزی وجود ندارد و این هتل بوتیک ها زیرمجموعه اقامتگاه های سنتی جای می گیرند که همین امر موجب شده آمار دقیقی از آنها در دست نباشد.

اما در حال حاضر در حال بازنگری آیین نامه و به روزرسانی آن هستیم. وی درخصوص مجوز فعالیت این نوع اقامتگاه ها گفت: در حال حاضر اجازه فعالیت کردن این سبک از هتل ها در حدود اختیارات و وظایف وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است زیرا در حال حاضر در تمام دنیا از بناهای تاریخی با این عنوان برای اقامت گردشگران استفاده می کنند و ما نیز با توجه به داشتن بناهای تاریخی و قدیمی می توانیم از این طریق صنعت گردشگری را رونق دهیم.

این سبک از هتل که چند سالی است در ایران شکل گرفته به تازگی رونق قابل توجهی یافته به طوری که از کاشان به عنوان قطب هتل بوتیک ایران یاد می شود. در این میان پایتخت نیز از این قافله جا نمانده و چند روز گذشته پنجمین هتل بوتیک تهران توسط علی اصغر مونسان؛ وزیر پیشنهادی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد.

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درباره هتل بوتیک های فعال در تهران عنوان کرد: ایجاد این هتل بوتیک ها بر دو وجه حفظ ساختمان های تاریخی و رونق چرخه اقتصاد گردشگری تاثیر قابل توجهی دارد. بنابراین مالکان بناهای تاریخی و سنتی می توانند این اماکن را به اقامتگاه منحصر به فردی تبدیل کنند.

عمده توریست هایی که از کشورهای خارجی به ایران سفر میکنند به علت بافت سنتی این هتل ها در هتل بوتیک ها اقامت می کنند. وی افزود: در تهران تاکنون 5 هتل بوتیک فعالیت دارند و شهر کاشان به عنوان قطب هتل بوتیک کشور معرفی می شود که پس از آن یزد، شیراز و اصفهان به ترتیب قرار می گیرند. این اقامتگاه ها همانند سایر اقامتگاه ها (هتل، هتل آپارتمان، خانه های سنتی، بوم گردی ها و...) مجاز به فروش صنایع دستی نیز هستند.

میانگین هزینه اقامت شبانه در هتل بوتیک در تهران یک میلیون و 450 هزار تومان برای هر شب و میانگین قیمت پنج هتل بوتیک فعال در کشور شبی یک میلیون و 100 هزار تومان است؛ در حالی که میانگین قیمت هتل 5 یا 4 ستاره از این رقم کمتر است که در خصوص همین تفاوت قیمت مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفت: علت بالاتر بودن قیمت اقامت در هتل بوتیک ها استفاده از لوازم سنتی و صنایع دستی گران قیمت همانند فرش دستباف، مبل دست ساز، وسایل تزئینی موجود در صنایع دستی و غذاهای محلی و همچنین تجهیز اتاق و بخش های مختلف این نوع هتل ها است.

بازار عرضه هتل بوتیک یک بازار دو منظوره است که اولا در آن امکان فعالیت اقتصادی سازگار با بناها و ابنیه های تاریخی وجود دارد که از برج سازی و تخریب پس از رهاسازی این مکان ها جلوگیری می کند و همچنین در این هتل ها با فروش صنایع دستی، این بازار نیز رونق می گیرد و میزان ارزآوری به کشور افزایش می یابد.